Klasik Un Helvası Tarifi

Klasik Un Helvası Tarifi
1 Eylül 2016 tarihinde eklendi, 1.710 kez okundu.

klasik-un-helvasi-tarifi

Yapımı oldukça kolay ve oldukçada güzel bir lezzeti olan tariflerimizden olan, klasik un helvası tarifi‘ni sizler ile paylaşıyoruz.

Klasik Un Helvası Tarifi İçin Malzemeler;

2 su bardak un (kullanılan su bardak ölçüsü: 200 ml.),
1 su bardak sıvı yağ.

Şerbeti için;

2 buçuk su bardak su
1 buçuk su bardak toz şeker.

klasik-un-helvasi-tarifi-2
Klasik Un Helvası Tarifi Yapılışı

Şerbeti için; İlk olarak ,toz şeker ve su tencereye koyulup kısık ateşte erimeye bırakılır. Çelik, geniş ve derin bir tencereye, sıvı yağ ile un koyulur. Unun kokusu çıkanadek, orta ateşte sürekli karıştırarak kavrulur. Unun kokusu çıkmaya başlayınca ocağın altı kısılır ve kısık ateşte rengi koyulaşıncaya kadar karıştırarak kavrulur.

Arzu edilen renge ulaşınca 1 taşım kaynatılıp, ocaktan alınan şerbet kavrulan unun üzerine dökülür. Dökme işlemi esnasında, sıçramalara karşı dikkatli olunmalıdır. Şerbet döküldükten sonra, unun topaklanmadan şerbeti çekmesi için hızlı hızlı karıştırılır ve ocaktan alınır.Kaşığın arka tarafı ile iyice bastırarak karıştırılıp, un helvası hazır edilir.

Ilınan helvadan biraz alınıp kaşığın içerisine bastırılır ve ters çevrilerek kaşıktan çıkartılıp servis tabağına dizilir. Soğuduktan sonra üzerine arzuya göre, tarçın, hindistan cevizi veya ceviz içi serpiştirilip servise sunulur. Ben helvayı kaşık ile şekillendirdim.Arzu ederseniz helvayı silikon kaplara bastırarak ta şekillendirebilirsiniz.

Etiketler:

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git