Konserve Domates Sosu Nasıl Yapılır?

Konserve Domates Sosu Nasıl Yapılır?
28 Mart 2017 tarihinde eklendi, 1.016 kez okundu.

Konserve Domates Sosu Tarifi Nasıl Yapılır?

Sizlerde yeni tarifler ve yapacağınız hazırlıklarla kışa hazır olabilirsiniz. İşte bugün yapacağımız hazırlıklar da tam o yönde olacaktır. Yemek yapacaksınız ve birde baktınız ki evde domates yok! O zaman bu tarif tam size göre ve hazırlıksız yakalanmanızı engelleyecektir. Bugün tarifimiz ve yapacağımız konserve ile kışa hazırlıklı olacağız. İşte gerekli malzemelerimiz ;

  • 5 kilo domates
  • 1 çay bardağı zeytinyağı

Evet bu iki malzemenin yanı sıra önceden hazırlanmış şekilde cam kavanozlarımız da hazır bekliyor olmalıdır. Peki nasıl hazırlayacağız domates sosumuzu ve işte şimdi hazırlanma kısmına gelelim.

Hazırlanışı ; ilk başta domateslerimizi yıkıyoruz ve küçük küçük doğruyoruz. Daha sonra doğranan bu küçük domatesleri ve yağımızı bir tavaya alarak domateslerimiz ezilinceye kadar kaynatmaya devam ediyoruz. Ezilme kıvamına geldikten sonra isteğe bağlı olarak üzerine tuz ve pul biber gibi baharatlar atarak sosunuzu tatlandırabilirsiniz. Sonra ise sıcak olan sosumuzu kavanozlarımıza yerleştiriyoruz ve vakit kaybetmeksizin kavanozların kapağını hava almayacak şekilde sıkıca kapatıyoruz. Kapaklar kapatıldıktan sonra düz bir zemin üzerine kapaklar yere gelecek şekilde kavanozlar ters çevrilerek soğuyana kadar bu şekilde bekletilir. Bu şekilde hazırlanan domates sosumuzu güneş görmeyen bir yerde saklayarak muhafaza etmeliyiz. Kışın domates olmadığı zamanlarda bu kavanozları yemeklerinizde kullanarak yemeklerinize lezzet katabilirsiniz. İster domates çorbası yapın isterseniz de makarnanıza sos olarak kullanın. Şimdiden afiyet olsun.

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış.

Sayfa başına git